فردای تامین اجتماعی

شنبه 06 بهمن 1397 بازدید: 1300 کد خبر: 12837 [نسخه چاپی]


در زمان جنگ نقل می شد که یک بنده خدایی از مسئولین پول جمع می کرد آن هم به دلار و وقتی بچه های جبهه از او سوال کردند که در زمان جنگ این پولها را برای چه جمع می کنی؟ گفته بود : "این پول ها را برای فردای انقلاب جمع می کنم و نگاه می دارم" و بچه های جبهه به او گفته بودند: "مرد حسابی اگر ما خدایی نکرده در جنگ شکست بخوریم که دیگر فردایی برای انقلاب نمی ماند که تو برای آن پول جمع می کنی؟! "شبیه حکایت همان بنده خدای دیگری که حدود 10 سال پیش باب دولتمردان متمول را باز کرد و از او پرسیدند این همه پول را برای چه جمع کرده ای؟ و مدعی شده بود که "پولها را برای فردای ظهور حضرت مهدی (عج) جمع کرده است ؟!"
باری حکایت سازمان تامین اجتماعی به مرحله ای رسیده است که بدون کمک مجلس و دولت و سایر ارکان و اجزاء نظام نمی شود فردایی برای آن متصور بود و لازم است که یک اتفاق نظر ملی و اجماع رای همگانی برای نجات این سازمان حاصل شود و مجموعه حاکمیت دست به دست هم بدهند تا در جهت بازگشت تعادل منابع و مصارف (نقدی، جاری و تعهدی)، تنظیم ورودی ها و خروجی ها و پایدار سازی مالی و سازگارسازی قوانین، مقررات، روال ها و رویه های اجرایی آن با اصول، قواعد و محاسبات بیمه ای گامهای جدی و موثری بردارند.
نقطه عزیمت این اقدامات که می توان آنها را با رویکرد اضطراری و جبرانی، و سپس رویکرد ترمیمی و اصلاحی مدنظر قرار داد و اولویت بندی کرد، بایستی بر بازپرداخت تمام یا بخشی از بدهیهای دولت به سازمان تامین اجتماعی قرار گیرد و تنها در این صورت است که می توان در جهت انجام سایر راهکارها اندیشید و حرکت کرد. و از سوی دیگر بایستی از اتخاذ تصمیمات مغایر با اصول، قواعد و محاسبات بیمه ای که منجر به کاهش ورودی ها و منابع و افزایش خروجی ها و مصارف سازمان تامین اجتماعی می شود احتراز ورزید و از تشدید شرایط بحرانی و کسری قابل توجه خودداری کرد .
متاسفانه مشاهده می شود که برخی اقدامات و تلاشها در جهت عکس این رویکردهای الزامیصورت می پذیرد و در شرایطی که همگان بایستی به کمک سازمان تامین اجتماعی بیایند و در جهت پایدارسازی مالی آن و تامین کسری نقدی، جاری و تعهدی گام بردارند، عکس آن عمل می کنند و در حالی که بلحاظ بروز شرایط بحران اقتصادی بایستی به کمک سازمان تامین اجتماعی که مأمن و نقطه اتکاء و امید نیمی از جمعیت کشور است مبادرت نمایند، درجهت عمل می نمایند. شاهد این مدعا تلاشهایی که برای تغییر همزمان ماده 41 قانون تامین اجتماعی (حق بیمه پیمانکاری ها) و ماده 41 قانون کار (حذف حداقل دستمزد یکسان) در جریان است. در حالی که در تمام کشورهای دنیا و حتی کشور هایی که با بحران اقتصادی مواجه نیستند
و برای توسعه کسب و کار می خواهند به ترقیق قانون کار به نفع کارفرمایان مبادرت کنند، ابتدا به تقویت و تعمیم قانون
تامین اجتماعی می پردازند تا اطمینان خاطر و امید به آینده را در نیروی کار تقویت کنند و سپس به اصلاح، تعدیل و ترقیق قانون کار دست می زنند.
حتی اگر کشور در شرایط بحران اقتصادی موجود نبود نیز ترقیق همزمان قانون کار و قانون تامین اجتماعی به نفع کارفرمایان توصیه نمی شود و بلکه ایجاد رابطه معکوس بین این دو یعنی تقویت قانون تامین اجتماعی و نهاد تامین اجتماعی در مقابل ترقیق و تضعیف قانون کار توصیه می شود و در این شرایط غالب تجارب علمی و عملی دنیا کمک به نظام تامین اجتماعی برای تقویت و تعمیم پوشش های بیمه ای توصیه می نمایند .
پر واضح است که اگر زیر ساختهای لازم نظیر پایگاه اطلاعات جامع و یکپارچه بازار کار و اشتغال ، شناسنامه یا پرونده الکترونیک کار و اشتغال (در گذشته های دور کارت یا شناسنامه یا دفترچه اشتغال وجود داشت و الان نیست) ، سامانه و پنجره واحد خدمات کار و اشتغال وجود داشت، اعمال عدالت منطقه ای و ایجاد توازن در حداقل دستمزد به نفع دستمزدهای بالاتر امری پسندیده است ولیکن در شرایط موجود که حداقل دستمزد کارگری یکسان زیر خط فقر قرار دارد توسل به حداقل دستمزد منطقه ای با هدف کاهش و تقلیل آن کار صحیحی نیست. کاملاً صحیح است که بگوئیم حداقل دستمزد در تهران و کلان شهر ها و مناطق آزاد و ویژه اقتصادی (عسلویه و ... ) بایستی بالاتر از حداقل دستمزد ملی باشد ولی اینکه به بهانه رویکرد منطقه ای حداقل دستمزد را از همین مقداری که هست تنزل دهیم امر پسندیده ای نیست و منجر به تضعیف همزمان و توامان قانون تامین اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی و نیز قانون کار و حقوق بنیادین کار می شود.
شایسته است همانطور که در ستاد تدابیر ویژه و ... بخاطر شرایط مبتلابه کشور، بسته های حمایتی برای تمامی حوزه ها (واردکنندگان، صادر کنندگان، تولیدکنندگان، حمل و نقل و ... ) طراحی و به مورد اجرا گذاشته می شود، برای حوزه کار و تامین اجتماعی نیز بسته های حمایتی ویژه ای طراحی و بمورد اجرا گذاشته شود تا فردای تامین اجتماعی که فردای اقشار مولد، خدوم  و تلاشگر جامعه کار و تولید در گرو آن است، تضمین گردد. و اگر قرار است به کارفرمایان و صاحبان بنگاههای اقتصادی کمک و مساعدتی صورت پذیرد، از جیب دولت انجام شود نه از جیب کارگران .

علی حیدری
عضو و نائب رئیس هیات مدیره